Cube cls ltd pro bisiklet Murat YAZICI
19 Aug 2016 09:12
İnsan kainat içerisinde kendisinin ne kadar küçük olduğunu unutuyor çoğu zaman. Hatta galaksimiz Samanyolu içerisinde Dünyamızın bir bezelye kadar olduğunun hangimiz farkında. Her birey kendini bir dev gibi görüyor ve karşısındakinin sınırlarına saygı göstermiyor ne yazık ki. Çocukluğumuzun masal kahramanı Gulliver’ in etkisi olabilir mi acaba üzerimizde. 90′ larda çocuk olan her birey gibi bende okudum Gulliver’ in maceralarını ve her defasında onunla birlikte dolaştım tasvir edilen mekanları. Cüceler ülkesinde çıkan bir yangına müdahalesini hiç unutmam mesela. 

Type caption for image (optional)


Bu masalsı duygunun gerçeğini yaşamak isterseniz harika bir mekan var İstanbul’ da; Miniatürk. Serin bir İstanbul Pazar sabahında, kız kardeşlerimin doğum günü vesilesi ile tuttuk Miniatürk’ ün yolunu. Anadolu yakasından ulaşacaklar boğaz köprülerinden geçtikten sonra Haliç köprüsü yoluna çıkmaları ve Haliç köprüsüne girmeden hemen önce Sütlüce yol ayrımından girmeleri gerekiyor. Mekana ulaşım oldukça basit ve zahmetsiz, tabi trafik yoksa. Tesisin ücretsiz otoparkına aracınızı çektikten sonra biletinizi alıyor ve Cüceler Ülkesi’ ne adımınızı atıyorsunuz. Her ne yöne baksanız tarihi yapılar, köprüler, saraylar, camiler vb. Bir anda her şey küçülmüş ve siz bir dev olu vermişcesine dolaşıyorsunuz yapıların arasında. Bazı yapılar günümüzde ayakta olmamasına rağmen orada en güzel halleri ile karşılıyorlar sizleri. Yavaşça ilerliyorsunuz, maketler o kadar detaylı ve gerçekçi inşa edilmiş ki tekrar tekrar bakmak istiyorsunuz. Boğaziçi köprüsünden yürüyerek geçiyor, Rumeli Hisarı’ na tepeden bakıyorsunuz. Ecdadımız Fatih Sultan Mehmet Han’ ın efendimiz Hz. Muhammed S.A.V.’ e olan saygısını hisar surlarına aktarışını net bir şekilde görüyor, hayran oluyorsunuz bir kez daha. 

Type caption for image (optional)


Bu muazzam eserlerin oldukça detaylı maketlerini bir arada görmek ve sevdiklerinizle güzel bir hafta sonu geçirmek istiyorsanız siz de mutlaka Miniatürk’ ü ziyaret edin. Harika fotoğraflar çekebilecek, belki de hiç gitme imkanınız olmayacak eserlerin minyatür kopyalarını görme şansı yakalayacaksınız. Haydi durdurmayın içinizdeki Gulliver’ i ve sizde ziyaretin edin cüceler ülkesi Miniatürk coğrafyasını.

http://www.muratyazici.com.tr/gulliver-cuceler-ulkesinde-miniaturk/

https://twitter.com/yazici_murat?ref_src=twsrc%5Etfw

http://miniaturk.com.tr/